Психологічна допомога ВПО

Про психічне і психологічному стані дітей, які прибувають з території бойових дії - АТО.

Дитині важче справлятися з важкими переживаннями, ніж дорослому, і це може відбитися на його психічному і психологічному здоров'ї.

Тати та мами! Придивіться уважніше до своїх дітей. Можливо, Ви самі помітите у них ознаки душевного неблагополуччя і зумієте надати необхідну підтримку. Діти чекають її в першу чергу не від вчителів і лікарів, а від найближчих і дорогих їм людей - від своїх батьків.

Важливо пам'ятати, що "запас міцності" і сил у дитини набагато менше, ніж у дорослого. Деякі дитячі проблеми часто здаються дорослим несерйозними, однак для дитини вони важливі і значущі. Дорослі й не підозрюють, як легко можна поранити дитину. У дітей дуже мало можливостей розповісти про те, що їх мучить і турбує - їм самим це не цілком ясно. Іноді дитина не розповідає про свої почуття близьким людям, тому що не хоче їх засмучувати і засмучувати.

Як же дорослим дізнатися про те, що дитина відчуває душевне страждання?

Переживання і внутрішні конфлікти завжди знаходять спосіб заявити про себе. Так, вони можуть проявлятися у вигляді:

Проблема у дитячому садку – замкнутість, тривожність, проявлення агресії, малювання чорним кольором;

 проблем в школі - погіршення успішності і поведінки, втрата інтересу до навчання;

 конфліктів в сім'ї - часті сварки і розбіжності між дитиною і батьками, братами і сестрами;

 труднощів в спілкуванні: замкнутість, невміння знаходити спільну мову з однолітками, агресивне чи зухвала поведінка;

 душевних страждань: часті сльози, пригніченість, несподівані зміни настрою без видимих ​​причин, дратівливість, образливість, численні страхи, кошмарні сни;

 проблем зі здоров'ям: розлад сну або апетиту, болю в животі, головний біль, заїкання, енурез, нервові тики.

2. Діти - свідки війни і конфліктів

Чимало дітей з сімей переселенців пережили жах бомбардувань, смерть рідних і близьких людей. Навіть якщо діти і не бачили військових дій поблизу, не знаходились безпосередньо в гарячих точках, війна все одно присутня в їх житті і постійно нагадувала про себе.

Якщо Ваші діти були свідками трагічних подій або просто знають про них - значить, їм потрібна допомога. Ви, як і належить добрим батькам, прагнете захистити своїх дітей від переживання горя і відчаю. Але робити вигляд, що нічого не сталося - це помилка. Важкі спогади можуть залишатися з Вашими дітьми до тих пір, поки горе не буде пережито і розділене з близькими людьми. Уважно вислухайте дітей, і тоді вони отримають можливість висловити те, що їх мучить і турбує. Намагайтеся відповідати на запитання дітей, що стосуються їх тривожних спогадів. Якщо дитина пережила втрату близької людини - поділіться своїми спогадами про померлого і дайте можливість висловитися і дитині.
3. Між двома світами

Переїзд в іншу країну (місто) - важке випробування для Вас і Ваших дітей. Свого часу Ви пережили потрясіння від зіткнення з чужим, негостинні світом, у якого свої правила і закони. Зазвичай діти звикають до нової культурі швидше дорослих: вони більш податливі і сприйнятливі. А батькам хотілося б, щоб їхні діти зберегли звички і цінності, прийняті на батьківщині. Жорсткість і непоступливість батьків в цьому питанні змушують дітей бути замкнутими і вести себе в школі і вдома по-різному, інакше нові друзі можуть відвернутися від них. Розповідайте дітям про культурні традиції та історії рідної країни, але в той же час дозволяйте їм знайомитися з місцевою культурою і переймати деякі звички та особливості поведінки місцевого населення.

4. Дозвілля

Ходіть з дитиною на свята, відвідуйте виставки, музеї, які не відмовляйтеся від запрошень у гості. З увагою поставтеся до нових друзів дитини, може бути, Ви дозволите йому бувати у них вдома або запросити їх до себе.

Розмовляйте з дитиною про те, як живуть люди в цій країні, намагайтеся разом їх зрозуміти, бути терпимими і стриманіше в своїх оцінках місцевого населення.

Зацікавте дитини заняттями в спортивних секціях, гуртках, студіях, клубах та інших творчих, наукових і спортивних об'єднаннях дітей і молоді.

5. Нова школа

Якщо Ваші діти відвідують нову школу в іншій країні (місті), пам'ятайте: їм потрібен час для того, щоб звикнути до неї. Через перерви в заняттях, стресу, викликаного нової обстановкою, діти можуть вчитися не так добре, як Вам хотілося б. Погані оцінки та інші невдачі дуже засмучують дитину - нікому не хочеться бути двієчником. Чи не карайте дитину занадто строго за погані оцінки: навряд чи у нього є можливість зараз вчитися краще.

Хваліть дітей навіть за невеликі досягнення, які не загострювати уваги на його невдачах. Вселяйте в дитини впевненість, що він поступово впорається з труднощами.

Цікавтеся навчанням, заняттями дітей: розпитуйте про школу, допомагайте виконувати домашні завдання, заохочуйте додаткові заняття.

Підтримуйте контакт з адміністрацією школи, поясніть вчителям ситуацію, в якій знаходиться ваша сім'я, радьтеся з ними.